Porady

Energooszczędne oświetlenie LED typu MR16 od EcoEnergy

Firma EcoEnergy ma w swojej ofercie szeroką gamę energooszczędnych lamp LED typu MR16, będących zamiennikami żarówek halogenowych w oprawach punktowych czy downlight. Dzięki wysokiej wydajności pozwalają one zredukować zużycie energii, a tym samym zmniejszyć koszty oświetlenia, zachowując wysoką jakość światła.

Oferta firmy EcoEnergy zawiera szereg nowoczesnych źródeł światła wykonanych w technologii LED. Wśród nich są zarówno zamienniki żarówek, jak i wydajne naświetlacze oraz taśmy LED. Dostępny jest także pełen zestaw akcesoriów, takich jak sterowniki RGB, zasilacze czy akumulatory.

Produkty oświetleniowe podzielone są na trzy kategorie:

  • Home Line – przeznaczone do typowych zastosowań domowych, mają 1 rok gwarancji;
  • Standard Line – produkty mające 3 lata gwarancji;
  • Professional Line – lampy o podwyższonej wydajności świetlnej i gwarancji 3-5 lat.

Produkty cechują się wysoką jakością wykonania i dbałością o każdy etap produkcji. Budowane są w oparciu o markowe komponenty, zarówno konstrukcyjne jak obudowa i radiator, jak również elektroniczne, co gwarantuje bezawaryjną pracę przez długi okres. Ważną kwestią jest kontrola procesu technologicznego, pozwalająca utrzymać parametry produkowanych źródeł światła w wyznaczonych normach i wyeliminować elementy wadliwe. Pomaga w tym własne laboratorium badawcze w azjatyckim oddziale firmy, mieszczącym się w Shenzhen. Pozwala ono określić podczas projektowania rzeczywiste parametry lamp, jak strumień świetlny czy temperatura barwowa, wraz z ich tolerancjami. Dodatkowo wykonywane są również pomiary kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Gotowe produkty przechodzą również testy LVD.

Źródła GU10

Dużą grupę produktów stanowią lampy LED w obudowie MR16 z trzonkiem GU10. Zasilane napięciem przemiennym 230 V produkty serii GLOSSY STAR cechują się mocą 1,8 W (odpowiednik żarówki 20 W) i strumieniem świetlnym 130 lm z szerokim kątem rozsyłu 120°. Dostępne barwy światła to: biała ciepła (2800K) oraz biała dzienna (6000K).

 

Fot. Lampa LED GU10, 5,5 W

Produkty GLOSSY STAR o mocy 3 W, będące odpowiednikiem żarówek 30 W, cechujące się ciepłą barwą światła (2800K) mają strumień świetlny 270 lm. Wersje o barwie światła neutralnej białej (4000K) oraz dziennej (6000K) osiągają strumień 310 lm.

Na uwagę zasługują też produkty serii SANDSTORM wykonane z piaskowanego szkła rozpraszającego strumień świetlny. Pozwala to redukować zjawisko olśnienia. Lampa 3 W tej serii ma światło barwy białej ciepłej (2800K) i strumień świetlny 270 lm. W tej serii dostępne są też lampy o wydłużonej obudowie z dużym aluminiowym radiatorem, ułatwiającym odprowadzanie ciepła, co znacznie wydłuża żywotność tych źródeł światła. Pozwoliło to osiągnąć moc 6 W, co stanowi zamiennik żarówek 40 W i pozwala na wytworzenie strumienia świetlnego 450 lm. Dostępne są dwa modele o napięciu wejściowym 100-240 V AC i barwie światła białej ciepłej (3000K) oraz neutralnej (4250K). Specjalną wersję stanowią ich odpowiedniki ściemnialne o napięciu wejściowym 200-240 V AC, pozwalające na zmniejszenie strumienia świetlnego i większe oszczędności energii.

Z trzonkiem GU10 dostępna jest także seria lamp o mocy 5,5 W (odpowiednik 35 W – 380 lm) o zakresie napięcia wejściowego 180-260 V AC i węższym kącie świecenia – 30° oraz 100°. Cechują się one współczynnikiem CRI większym od 80 oraz temperaturą barwową 3000 i 4000K. Ważnym elementem jest też rozbudowany radiator.

Lampy z trzonkiem GU5,3

Uzupełnieniem oferty są produkty MR16 z trzonkiem GU5,3, cechujące się zasilaniem napięciem 12 V AC/DC. Lampy serii GLOSSY STAR oraz SANDSTORM o mocy 3 W i strumieniu 270 lm mają barwę światła białą ciepłą (2800K) oraz neutralna (4250K) i szeroki kąt rozsyłu 120°.

 

Fot. Lampa LED GU10, 3 W serii GLOSSY STAR

Grupa lamp 5 W odpowiada żarówkom o mocy 35 W i cechuje się węższym kątem rozsyłu światłości – 30° oraz 100°. Podobnie jak wersji GU10, dostępne temperatury barwowe wynoszą 3000K oraz 4000K przy współczynniku CRI większym od 80.

Najwydajniejszą wersję stanowią produkty SANDSTORM o mocy 6 W i barwie światła białej ciepłej (3000K) oraz neutralnej (4250K). Ich charakterystyczną cechą jest aluminiowy radiator wydłużający lampę.

Opakowania

Lampy LED MR16 dostarczane są w czytelnych opakowaniach. W przejrzysty sposób podane są na nich parametry elektryczne (napięcie, moc) oraz świetlne (strumień, temperatura barwowa, CRI) wraz z ich tolerancjami. Istotna jest także informacja jakiej żarówce odpowiada dana lampa LED, co pozwala na szybki dobór energooszczędnego zamiennika do posiadanych już opraw. Czytelne oznakowanie gwarantuje wybór odpowiedniego produktu do danego wnętrza, zapewniając otrzymanie pożądanego efektu oświetleniowego.

 

Fot. Lampa LED GU10, 6 W z aluminiowym radiatorem

Podsumowanie

Wymiana żarówek halogenowych na ich ledowe odpowiedniki pozwala na kilkukrotną redukcję zużycia energii, a co za tym idzie redukcję rachunków za energię elektryczną. Lampy z oferty EcoEnergy zapewniają także znaczne wydłużenie czasu pracy poszczególnych źródeł światła w stosunku do żarowych odpowiedników, co ogranicza konserwację oświetlenia. Ma to szczególne znaczenie przy znacznej liczbie źródeł, jak np. w hotelach czy salach konferencyjnych.

Wstecz